RC Kielce wspiera Ukrainę

Pomoc dla  Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej w Lwowskiego Regionalnego Dziecięcego Szpitala Klinicznego

W ramach pomocy walczącej Ukrainie członkowie RC Kielce zdecydowali o celowym wsparciu dla Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej w Lwowskim Regionalnym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. O taką pomoc zwrócił się ordynator oddziału Dr Fedir Yuroczko mający od lat kontakty z polskimi otolaryngologami i posiadający w Polsce szereg przyjaciół w tym przyjaciół wśród członków RC Kielce.

Wspomniany szpital i oddział dla dzieci nie znajduje się wprawdzie w bezpośrednim obszarze działań wojennych, ale w wyniku olbrzymiej wewnętrznej emigracji mieszkańców południowej i wschodniej Ukrainy do regionu lwowskiego zmaga się z licznymi brakami w szpitalnym zaopatrzeniu.

Wybierając z licznych, zgłoszonych przez dr-a Yuroczko potrzeb zaopatrzenia medycznego, członkowie klubu przeznaczyli 5000 PLN z własnych składek klubowych na zakup specjalnych mikrożelowych opatrunków do tamowania krwawień z nosa. Zakup zrealizowano poprzez hurtownię EUMed, która z uwagi na cel naszego zakupu dodatkowo obniżyła cenę zakupu, poniżej ceny katalogowej, co umożliwiło w sumie na zakup 400 szt. takich specjalnych atraumatycznych opatrunków. Paczka przekazana została przez kuriera – wolontariusza Pana Marcina Orlińskiego w dniu  05.08.2022   wraz  z innymi darami jakie przewoził On w tym dniu na Ukrainę.

Stanisław Bień

SB_1

Dostawa do szpitala we Lwowie

SB_Lwow_pomoc

ZAKUP MATERIAŁÓW OKULISTYCZNYCH

Po wybuchu wojny na Ukrainie polskie środowisko lekarskie otrzymywało liczne sygnały o sytuacji  w szpitalach na Ukrainie i zapotrzebowaniu na środki medyczne. Organizacje  takie jak Polskie Towarzystwo Okulistyczne , Europejskie Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów, grupa OCHO i wiele innych zaczęły publikować listy niezbędnych środków: leków , materiałów opatrunkowych, narzędzi.W warunkach wojennych każda ich ilość jest tam potrzebna.

Nasi członkowie
Dr Janusz Cieślik wspólnie z Magdaleną Żmijewską wystąpili o grant celowy do klubu ROTARY w Denver USA na zakup środków medycznych dla ukraińskich szpitali. Znając zapotrzebowanie  i mając  możliwości szybkiego dostępu do  do dystrybutorów w ciągu kilku dni byliśmy w stanie zamówić narzędzia  jednorazowe, nici chirurgiczne, osprzęt do aparatury okulistycznej i inne materiały niezbędne do zaopatrzenia chirurgicznego urazów oczu, jakie mają  miejsce w warunkach wojennych. Łącznie przekazaliśmy materiały na kwotę ponad 60 000 zł. 3 czerwca otrzymaliśmy potwierdzenie dostarczenia  materiałów do Lwowa. Stamtąd mogły trafić dalej do szpitali polowych. Dzięki współpracy z Grupą OCHO prof. Zagórskiego, która zajmowała się już wcześniej wysyłaniem pomocy na Ukrainę, nasza pomoc mogła tam dotrzeć w krótkim czasie.

Wykaz zakupionych materiałów

Pomoc _j_cieślik